Propozycje wycieczek ( Tatry Zachodnie ) - Dolina ku Dziurze, Jaskinia Dziura

www.tatry.turystyka-gorska.pl

27. Dolina ku Dziurze - Jaskinia Dziura

 Dolina ku Dziurze jest jedną z Dolinek Reglowych i zaczyna się na pn. stokach Sarniej Skały. Dolina znajduje się pomiędzy Doliną Białego i Doliną Strążyską. Można dojść do niej Drogą pod Reglami od strony Strążyskiej lub podejść od strony Wielkiej Krokwi, mijając po drodze wylot Doliny Białego.
Idąc Drogą pod Reglani za niebieskimi znakami skręciłem w stronę tej zielonej, zacienionej doliny. Szutrowa ścieżka prowadzi wśród bujnej roślinności delikatnie wznosząc się w górę. Marszowi towarzyszy płynący doliną mały potok. Teraz ze względu na suszę prawie zanikający. Po ok. 20 minutach spaceru dochodzę do kamiennych schodów. Są one w wielu miejscach pokryte ziemią. Podchodzę nimi pod wapienną skałę w której znajduje się wejście do jaskini.
Jaskinia Dziura jest udostępniona do zwiedzania. Należy mieć ze sobą latarkę. Aby dobrze przyjrzeć się jaskini warto aby dawała ona silne światło. W głębi, tuż za wejściem jaskini znajduje się w górze skalne okno. Sama jaskinia opada dość mocno w dół tworząc na dolę dużą komorę.
Szlak kończy się przy jaskini więc do Drogi pod Regalmi wróciłem tą samą drogą.
 Wycieczka do Doliny ku Dziurze jest krótka i przyjemna. Zwłaszcza w gorące dni. Praktycznie cały czas idzie się zacienionym szlakiem. Na kamiennych schodach prowadzących do jaskini może być czasem trochę ślisko. Ale na tym odcinku są także zamontowane drewniane poręcze. Jaskinia Dziura jest najbliżej Zakopanego położoną jaskinią udostępnioną dla turystów. Wejście do Doliny ku Dziurze jest bezpłatne.
Czas wycieczki ok. 40 min.
Trudności: brak